reklama

Putovanie pod horou

Názov tohto článku možno v mnohých evokuje cestu Spoločenstva prsteňa cez podzemné chodby Morie z Eregionu do Lorienu. Prechod nedostavaným železničným tunelom zo Slavošoviec do Korpáša znie v porovnaní s Tolkienovou predlohou až príliš prozaicky a preto násilne. Napriek tomu tu istá paralela je. Gemerské spojky, ako sa nedostavaná železnica spájajúca Tisovec s Revúcou cez Lubeník popod kopec do Slavošoviec a odtiaľ cez Štítnik do Nižnej Slanej sa stavali v období, keď v Európe vládol Mordor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Výstavba Gemerských spojok bola nutná potom, čo po Viedenskej arbitráži prišlo Slovensko o časť územia aj so železničnými traťami. Z Revúcej do Dobšinej preto bolo nutné cestovať cez Maďarsko. O histórii budovania trate sa môžete dočítať napríklad na blogu A. Sekanovej, ktorý aj mňa motivoval k návšteve tejto nedokončenej železničnej trate. O existencii tunela spájajúceho Slavošovce s Magnezitovcami som vedel dávno, netušil som však, že je to také nádherné a zaujímavé dielo. Ako jaskyniar viac inklinujem k prírodnému podzemiu. Na Slovensku sa bohužiaľ tradícia historického podzemia nevyvinula na akýsi hraničný odbor medzi jaskyniarstvom a baníctvom ako napríklad v Čechách, takže som nemal nejakú veľkú motiváciu tunel navštíviť. Bola to veľká škoda. To čo som tu nakoniec zažil sa smelo môže porovnať s exkurziou do nejakej novej nádhernej jaskyne a množstvom rôznorodých podnetov ju ďaleko prekonáva. Prejsť pešo 2,5 kilometra tunelom popod horu sa inak ako putovanie označiť nedá. Motivovalo ma k napísaniu rozsiahlej reportáže, ktorá však nie je vhodná na publikovanie formou blogu. Kto by však mal záujem dozvedieť sa viac nájde ju na stránke: http://www.krasnohorskajaskyna.sk/okolie/slavl_tunel.html. Tu sa budem snažiť tento unikátny fenomén prezentovať v skrátenej forme prostredníctvom fotografií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Súčasti nedokončenej trate môžeme nájsť priamo v obci Slavošovce. Tento most je hneď za dedinou a jeho účel už dnes nie je zrejmý.

Obrázok blogu

Cesta k tunelu zo Slavošoviec vedie okolo smetiska, kde Rómovia vykopávajú kovový odpad. Netreba si nechať znechutiť zážitok a brať to skôr ako zaujímavú súčasť exkurzie a s Rómami radšej družne pohovoriť.

Obrázok blogu

Očakával som, že vstúpim do tunela priamo cez veľký portál. Ukončenia tunela však neboli dokončené. Preto sa čiastočne zavalili.

Obrázok blogu

Vnútro tunela je obdivuhodne zachované. Akoby robotníci len teraz opustili tunel.

Obrázok blogu

Po dlhom putovaní tunelom vás oslepí svetlo na konci tunela. Ani dolný koniec na Koprášskej strane nebol dokončený. Zával, ktorý tu vytváral ešte nedávno jazero, je už odstránený a vo vibramkách sa dá nasucho prejsť.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Dolné zakončenie tunela je perfektná kamenárska práca. Beton používali až ďalej vo vnútri jaskyne.

Obrázok blogu

Od vyústenia tunela pokračujeme po železničných násypoch. Popod násypy vedu menšie tunely akási ponorné kvázi jaskyne. Zoberte si so sebou baterku. Aj tu sa dá zažiť s deťmi zaujímavé dobrodružstvo.

Obrázok blogu

Nádherná zachovaná krejina v okolí obce Kopráš mi pripomína krajinu môjho detstva.

Obrázok blogu

Asi po kilometri prídeme k ďalšiemu tunelu. Koprášský tunel bol úplne dokončený stačilo iba položiť koľaje. Bol využívaný ako sklad zeleniny. Dnesa sa dá cez neho prejsť aj na bicykli. Svetlo nie je nutné.

Obrázok blogu

Z tunela vychádzam priamo na Mníšanský viadukt - 230 m dlhý oblúkový most nad 40 m hlbokým údolím. Je to vrchol celej exkurzie. Stojí tu ako pomník a nemá výčitka nezmyselnosti vojny, ktorá potrebu jeho stavby vyvolala. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Viadukt je nádherne vkomponovaný do krajiny.

Je toho ešte mnoho, čo môžete na nedokončenej železničnej trati Gemerské spojky zažiť a vidieť. Ak sa sem vyberiete, zoberte si so sebou teplé oblečenie, dobrú výkonnú baterku a poprípade čižmy, ak by ste chceli skúsiť prechod cez "ponornú jaskyňu". Slavošovský tunel môžete prejsť tam a potom naspäť, alebo sa môžete vrátiť po povrchu cez kopec. Pomerne náročná je cesta hore tunelom z Kopráša do Slavošoviec, pretože idete proti silnému prievanu. Zaujímavé môže byť absolvovať to na bicykli, čo už niekoľko ľudí skúsilo.

Jaroslav Stankovič

Jaroslav Stankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som starý blázon, ktorý si zo záľuby urobil profesiu a z jaskyniara sa stal správcom Krásnohorskej jaskyne. Zoznam autorových rubrík:  Silné zážitkyJaskyneNávštevníciO dobrých kniháchRadzimVenezuelaRožňavské cyklotrasySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu