reklama

O Karolínke a nesmrteľnom mužovi

Slovenská televízia vysiela v sobotu ráno reláciu „Hádaj, kto nás pozval". Donedávna som vôbec netušil, o čom táto relácia je, lebo o takomto čase som väčšinou pod zemou v Krásnohorskej jaskyni, až kým ma nenavštívila pani redaktorka Renáta Ďuričová. Vysvetlila mi, že relácia je o putovaní s našimi i zahraničnými deťmi za najkrajšími kútmi Slovenska a teraz by chceli prísť na Gemer. Ona si prišla pozrieť lokality, kde by mali natáčať a chceli by ísť aj do Krásnohorskej jaskyne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Cestou k jaskyni som jej odporučil aj ďalšie zaujímavosti, ktoré nie sú až také známe. Napríklad súkromné banícke múzeum v Nižnej Slanej. Po návrate do kancelárie si pani Renáta ešte u nás kúpila knihu o Plešiveckej planine a už pri listovaní v nej ju zaujala kapitola o poslednom majstrovi - zlievačovi na Gemeri, pánovi Jánovi Toholovi z Kunovej Teplice. Hneď na druhý deň pána Tohola navštívila a dohodli sa, že v jednom z dvoch dielov o Gemeri, ktoré pripravujú, bude práve on hlavná hviezda. Dohodli sa možno na niečom inom, ale výsledok je taký.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V spomínanej knihe o Plešiveckej planine je aj kapitola: Baníctvo a hutníctvo v okolí Plešiveckej planiny. Jediná fungujúca hutnícka prevádzka v tomto kedysi slávnom baníckom a hutníckom regióne je SMZ Kunova Teplica. Tú sme teda nemohli vynechať. Vlastne ešte jedna existuje, kôlňa u pána Tohola. Taký banálny dôvod, ako je odchod do dôchodku, nemohol odradiť posledného zlievača z dlhej rodinnej tradície od pokračovania v odlievaní odliatkov. Je to jeho vášeň. V nízkej preplnenej kôlni si zriadil zlievačskú prevádzku, kde pre priateľov, miestne múzeum a ďalších záujemcov odlieva odliatky z hliníka. Stretli sme sa s ním u starostu obce Štefana Dona. Prišiel, na prvý pohľad starý, zlomený muž s vyhasnutými očami. Rozprával ťažko a nezrozumiteľne. Možno nejaká mladá, dynamická redaktorka by sa nechala týmto oklamať a povedala by si: „Čo od tohto človeka ešte chcem? Treba mu dať pokoj!" My sme sa však oklamať nedali a v očakávaní zázrakov sme sa odobrali s Jani báčim do jeho zlievarne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z hľadiska technologického by som prevádzku zaradil niekde do stredu medzi rituálne odlievanie bronzových predmetov riadené kyjatickým šamanom a modernú zlievarenskú prevádzku, ktorú má Tohol báči za humnami a kde dlhé roky pracoval. Vonkajšie okolnosti a vnútorná sila „lejby" skôr smerujú k starovekým rituálom a technológia pripomína už moderné postupy. Tohol báči nám predviedol celý proces, od tavby cez formovanie a odliatie výrobku. Bola to sila. Nemohli sme sa uspokojiť s tými dvomi stranami v knihe a vrátili sme sa sem, aby sme celý tento rituál natočili. Bohužiaľ, amatérska kamera nestačí na to, aby zachytila silu tohto výjavu. Video si môžete pozrieť tu: http://www.spirit-studio.cz.tl/Kr%E1tke-dokumenty.htm  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pán Tohol už má 88 rokov. Na prvý pohľad posobí tomu primeraným unaveným dojmom.

Obrázok blogu

Stačí ak sa mu v jeho zlievarni podarí pekný odliatok, ktorý môže niekomu darovať, a rozžiari sa ako malý chlapec, ktorémmu sa podarilo prvýkrat postaviť kocku na kocku.

V sobotu 13.10. je po sezóne. Prvá sobota, keď nemusím ísť do jaskyne. Môžem si teda konečne pozrieť naživo reláciu „Hádaj kto nás pozval." Nielen to. Je to práve relácia, na ktorú túžobne čakám. Prvá reportáž je o Krásnohorskej jaskyni. Konštatujem: „Ako pekne to urobili." Deti sú šarmantné, sú už niečím viac, ako len skúsenými detskými hercami. Druhá reportáž je o Silickej Ľadnici a Babskej diere. Vidieť, že Karolínka neočarila len mňa, ale aj kolega Ľudo zo SSJ je z nej hotový. „Poď Karolínka! Daj mi ručičku, aby si nespadla," láka ju dobrácky do Besnej diery. Až som sa zľakol, že ju chce obetovať krutým kyjatickým bohom a len preto si so sebou priniesol aj rituálnu masku kyjatického šamana. Veď si pozrite! Treba to vidieť. Aspoň uveríte, že môj nedávny blog nie sú iba choromyseľné halucinácie, ale je to esenciálna spiritualita tohto výnimočného miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To najlepšie nakoniec. A tak to má byť. Treba vydržať až do konca a neprepínať unudene ďalšie televízne kanály. Mohli by ste totiž prísť o to, ako pán Tohol trieskou mieša roztavený hliník a zbiera „šalát". Tak volajú miestni zlievači trosku, ktorá pláva na povrchu taveniny. Bola by to pohroma, ak by sa dostala do formy. Táto naturalistická scéna má silu pôsobiť na mňa ako na prvých zlievačov, keď hľadeli do téglika s roztaveným bronzom. Museli sa cítiť ako bohovia. Chce to grif, naliať do formy jedným prúdom práve toľko, koľko treba. Pán Tohol ho stále má.

Toto mal už Tohol báči pripravené vopred. Diváci však chcú vidieť celý technologický postup. Preto začne celý proces znova od začiatku. Keď dvíha celú ťažkú formu, aby ju obrátil, jeden z chlapcov sa ho udivene spýta: „Koľko Vy máte rokov?" „Osemdesiatosem." „Fú-ha!" „A ešte stále vládzete?" pýta sa ho pani Renáta. „Ta, čo mám robiť? Ja rád mám tú robotu. Znáte?" odvetil pán Tohol. Po krátkej odmlke Karolínka dodá: „Počúvajte! Podľa mňa, Vy ste nesmrteľný muž." Karolínka nesklamala prvý dojem. Ukázala, že už teraz má v sebe hlbokú ženskú múdrosť, ktorá chápe, čo je skutočná nesmrteľnosť. Že nesmrteľní sú práve muži, ako je pán Tohol, lebo vďaka nim ešte svet pretrváva a je na ňom ako-tak znesiteľne. Andrej Platonov svojho času napísal: "- po smrti posledného majstra ožije najostatnejšia zberba, aby požierala rastliny slnka a kazila dielo majstrov." Preto nemôže zomrieť posledný majster. Bol by to úplný koniec. Ak by sa to nakoniec raz stalo, zachrániť svet už môžu len múdre nesmrteľné ženy, akou Karolínka určite raz bude. Ak ňou už nie je.

Dodatok:

Obidva diely relácie „Hádaj, kto nás pozval" o Gemeri vytŕčajú zo všeobecného mediálneho balastu ako dva skvosty. Oplatí sa ich pozrieť aj napriek tomu, že archív neposkytuje plné rozlíšenie. V prvom dieli môžete vidieť okrem iných zaujímavostí aj to, ako tetka Brdárska z Rejdovej varia „cíbliky." Pre nás, Gemerčanov, je to už klasická scéna, ktorá má v sebe nielen šarm, jemnú iróniu, ale aj nedefinovateľný, erotický podtón. Ak ste nevideli v priamom prenose, určite sa oplatí pozrieť aspoň v archíve. Nájdete ich tu:

http://www.stv.sk/online/archiv/hadaj-kto-nas-pozval-?id=36276&scroll=37

http://www.stv.sk/online/archiv/hadaj-kto-nas-pozval-?id=36110&scroll=74

Jaroslav Stankovič

Jaroslav Stankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som starý blázon, ktorý si zo záľuby urobil profesiu a z jaskyniara sa stal správcom Krásnohorskej jaskyne. Zoznam autorových rubrík:  Silné zážitkyJaskyneNávštevníciO dobrých kniháchRadzimVenezuelaRožňavské cyklotrasySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu