Pekné fotky, niektoré aj smutné... Veľmi ma baví čítať vaše články. Vždy sa teším na nový. Tiež som si nedávno kúpil GPS. Ale ešte som sa na ňom veľmi nenaučil robiť. Lebo navigovať sa dá len po väčších lesných cestách. Malé chodníčky neukazuje. A ísť len tak rovno, to nie je veľmi dobré. Podľa čoho viete, kadiaľ ísť? Podľa vrstevníc?
Existuju mapy od NLC (narodneho lesnickeho centra) kde su zaznacene aj zvaznice a neznacene cesty a chodniky lesne i polne... sam tuto vrstvu pouzivam. Mam ale mobil s androidom a software Locus, tak ci je nieco take dostupne aj pre ine GPS, neviem...
Používam lesnícku mapu a navigáciu Garmin. Je tam uplne všetko. Dokonca aj dnes už nepoužívané chodníčky, ktoré s radosťou používam. Väčšinou vedú terénom kde technika nemá prístup a teda po tých najkrajších miestach. Umožňujú inak spoznávať krajinu ako pomocou turistickej mapy.
spresnení: tie "umelecké" lesné značky sú bežne sa vyskytujúce sa kopce, označujú sa nimi hraničné alebo zlomové body línií hraníc lesných porastov - kým sú "čerstvé", majú aj čísla, ktoré sú zapísané aj v lesníckej mape (resp. vo vyššie spomínanej vrstve) a dá sa podľa nich ľahšie orientovať v lesnom prostredí; že mŕtve stromy neprispievajú k obnove lesa je pomerne častý, ale nesprávny názor laikov (a, žiaľ, aj lesníkov) - práve naopak, mŕtve stromy a mŕtve drevo všeobecne je veľmi dôležitou súčasťou cyklu obnovy lesa! to skôr tá odfotená nádej je tristná - smreky a smrekovce vysadené rukou človeka znamenajú "nádej", že proces predčasného odumierania lesa (ktorý je aj príčinou súčasnej "devastácie") sa o niekoľko desiatok rokov opäť predčasne zrealizuje...; no a napokon - najkrajšia... no, najkrajšia :-) každý má svoju najkrajšiu a podobných hrebeňov je zopár aj na severnom okraji pohoria :-)
Mne sa zda, ze ten nestastny smrek a smrekovec tam nebol vysadeny, ale ujal sa tam ako naletova drevina. Nebolo by lepsie nenechat to uplne svojmu osudu a naletovym burinam/drevinam, ale dosadit tam aj nieco kvalitne a miesane?
podľa fotky mi to pripadalo ako vysadené... z mojej strany to bola skôr teoretická úvaha, je mi jasné, že najmä v hospodárskych lesoch sa lesníci svojej "obnovnej" úlohy len tak ľahko nevzdajú (aj keby sa často mohli...) - v skutočnom lesnom ekosystéme nie sú žiadne buriny, každá drevina má svoje miesto a význam a naozaj nie je nič lepšie, než ponechať les svojmu osudu (samozrejme, nie z hľadiska krátkozrakej spoločnosti zameranej na spotrebu, konzum a neustále zrýchľovanie a zvyšovanie ich kolobehu)
Mapy lesných celkov dôverne poznama aj lesné značky sme využívali napriklad pri zostavovaní atlasu jaskýň Plešiveckej planiny. Často ide iba o hŕbku kameňou s kusom dreva, ktoré každých 10 rokov má obnovené číslo. Nepoznam žiadnu lokalitu, kde by boli lesnná značky postavené s takou láskou a tak na husto ako na hrebeni čipkova. Samozrejme nepoznám všetky bočné hrebane Rodohoria a môj názor ja vždy subijektívny.
ako subjektívny názor aj beriem, nebolo to myslené v zlom :-) každý máme nejakú tú svoju najkrajšiu časť prírody :-) no a čo sa kopcov týka - na Čipkove mali ich stavitelia výhodu, že mali dostatok "stavebného materiálu", ale nájdu sa aj na iných miestach poctivo a vzorne vybudované čo aj len hlinené kopce, záleží to vždy od majiteľa alebo správcu územia...
Veľmi ma baví čítať vaše články. Vždy sa teším na nový.
Tiež som si nedávno kúpil GPS. Ale ešte som sa na ňom veľmi nenaučil robiť. Lebo navigovať sa dá len po väčších lesných cestách. Malé chodníčky neukazuje. A ísť len tak rovno, to nie je veľmi dobré. Podľa čoho viete, kadiaľ ísť? Podľa vrstevníc?
mapy